OCT vizsgálat
Optikai koherencia tomográfia - OCT
Az OCT (optikai koherencia tomográfia) egy szemészeti vizsgálati módszer, amely lehetővé teszi a szem belsejének részletes, rétegenkénti vizsgálatát. Az OCT egy non-invazív, gyors és fájdalommentes vizsgálat, amelyet általában a szemész végez.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
Az OCT vizsgálat során a páciensnek a fejét egy rögzítőeszközbe kell helyeznie, hogy a szem mozdulatlan legyen. Az OCT eszköz a szembe sugárzik egy fényt, amely a retina és a szemüvegtest rétegeit jellemzi. A visszaverődő fény alapján az eszköz képes létrehozni egy 3D-s képet a szem belsejéről.
Az OCT vizsgálat időtartama általában néhány perc, és a páciensnek nem kell semmit csinálni, csak nyugodtan ülnie. A vizsgálat után a szemész elemzi az eredményeket, és megállapítja, hogy van-e bármilyen probléma a szem belsejében, és ha igen, akkor milyen kezelést javasol. Az OCT vizsgálatot használják a macula degeneráció, a glaukóma, a retina problémák és más szembetegségek felismerésére és követésére.
A vizsgálatot legtöbbször szemcseppel kivitelezett pupillatágítást követően végzik.
Miért fontos az OCT vizsgálat?
A magas vérnyomás, a dohányzás és az elhízás komoly kockázatot jelentenek a szemünk egészségére, illetve 50 év felett ajánlott évente egy szemészeti szűrővizsgálat és OCT vizsgálat.
Az egyik leggyakoribb szemfenék betegség a makula degeneráció, amely az ideghártya sejtjeinek pusztulását okozza. Abban az esetben, ha kezeletlen marad, teljes látásvesztést is okozhat.
A zöldhályog (glaukóma) egy olyan szembetegség, amely a látóideg károsodásával jár és kezeletlenül maradva akár vaksághoz is vezethet. A betegség leggyakoribb formája a magas szemnyomás következtében alakul ki, amely rontja a látóideg vérellátását. A zöldtályog egy gyógyíthatatlan betegség, azonban ha időben felismerjük jól kezelhető, így megelőzhető a jelentős látásromlás és a vakság.
A hangsúly a korai felismerésen van, amelyre alkalmas az OCT vizsgálat.
A prevenciónak kiemelkedő jelentősége van a szemészetben.