Prevenció Látáscentrum

Árpa a szemen: Minden amit tudni érdemes.

Az árpa a szemen: okok, tünetek és eltávolítási folyamatok

Az árpa, vagy amit klinikailag hordeolum-ként emlegetnek, gyakori állapot, amikor egy piros, fájdalmas dudor képződik a szemhéjon az olajmirigyek eltömődése vagy bakteriális fertőzés miatt. Bár nem jelent komoly veszélyt az egészségre, kellemetlen és csúnya lehet. Ebben a blogbejegyzésben megvizsgáljuk, mi okozza az árpát a szemében, milyen tünetei vannak, és hogyan távolítsuk el vagy kezeljük hatékonyan.

Hívjon minket!

+36 70 943 7880
Hétfő - Péntek
08-20 óráig

Mi okozza az árpa kialakulását?

Az árpát elsősorban bakteriális fertőzés okozza, gyakran a Staphylococcus baktériumok miatt, amelyek természetesen jelen vannak a bőr felszínén és az orrban. Az árpa nyílhat a szemhéj szemgolyó felőli, belső oldalán, ezt belső árpának (Hordeolum iternum) nevezzük, de nyílhat a bőrrel fedett, külső felszínre is, ez a külső árpa (Hordeolum externum). 

Íme néhány gyakori tényező, amelyek hozzájárulhatnak az árpa kialakulásához:

Mirigyek elzáródása: A szemhéjon többféle mirigy található, amelyek szennyeződéstől, olajtól vagy bőrsejtektől eltömődhetnek, ami gyulladáshoz és fertőzéshez vezethet.

Nem megfelelő szemhigiénia: A szemek piszkos kézzel való megérintése vagy dörzsölése baktériumokat juttathat be, ami növeli az árpa kialakulásának kockázatát.

Lejárt kozmetikai termékek használata: A régi szemsmink felvitele olyan baktériumokat tartalmazhat, amelyek hozzájárulnak a fertőzésekhez.
Stressz és hormonális változások: A stressz és a hormonális ingadozások néha megnövekedett olajtermeléshez vezethetnek, ami a mirigyek eltömődését eredményezheti.

Kontaktlencse használata: A kontaktlencsék felhelyezése és eltávolítása során a kéz érintkezik a szemmel, ami a baktériumok átadásával jár.

Cukorbetegség: Gyakrabban fordul elő kötőhártyagyulladás, szemhéjgyulladás; illetve a többször visszatérő árpa hátterében is sokszor cukorbetegség áll. Ezen gyulladásos szembetegségek és az esetlegesen kialakuló szaruhártya sérülések is lassabban gyógyulnak.

árpa a szemen

Az árpa tünetei
Az árpa tünetei változhatnak, de jellemzően a következők:

  • Vörös, duzzadt dudor a szemhéjon (felső vagy alsó)
  • Érzékenység vagy fájdalom az érintett területen
  • A szemhéj duzzanata
  • Fokozott könnytermelés vagy könnyező szem
  • Száraz szemhéjak, különösen ébredéskor
  • Fényérzékenység
  • A látás kicsit homályos lehet

Az árpa kezelése

Hogyan kezeljük az árpát?

Míg az árpa gyakran egy héten belül magától megszűnik, számos lépést megtehet a gyógyulási folyamat felgyorsítása és a kellemetlen érzések kezelése érdekében:

1. Meleg borogatás vagy párakötés:

Ha naponta többször alkalmazunk meleg borogatást, az csökkentheti a duzzanatot és elősegítheti a vízelvezetést. Vásárolhat kifejezetten a szem számára készült borogatást az árpa kezelésére, vagy használhat egy tiszta, meleg rongyot borogatásként naponta több alkalommal. Íme, hogyan kell csinálni:

– Áztasson át egy tiszta ruhát meleg (nem forró) vízbe.
– Csavarja ki a felesleges vizet, és helyezze a kendőt az érintett területre.
– Hagyja hatni körülbelül 10-15 percig, ezt naponta 3-4 alkalommal ismételje meg.

 2. Ne nyomja ki az árpát:

Csábító lehet az árpa összenyomása, hogy eltávolítsa, de ez súlyosbíthatja a fertőzést és súlyosabb szövődményekhez vezethet. 

3. Tartsa be a megfelelő higiéniát:

Nagyon fontos, hogy a szem környékét tisztán tartsa. Kerülje a szemsminket, amíg az árpa be nem gyógyul, és győződjön meg arról, hogy minden használt termék friss és nem irritáló.

4. Ne dörzsölje a szemhéját: A dörzsölés tovább irritálhatja a szemhéjat és a fertőzés is súlyosabb lehet. Emellett a dörzsölés baktériumokat juttathat a szemhéjba, ami újabb fertőzést okozhat.

5. Ne használjon kontaktlencsét: Gyulladt szembe kontaktlencsét nem ajánlott helyezni, ugyanis a kórokozók felhalmozódnak alatta és közvetlen fertőzés veszélyt jelentenek a szaruhártyára.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha az árpa 1-2 héten belül nem javul, egyre fájdalmasabb lesz, vagy változást észlel a látásában, feltétlenül forduljon egészségügyi szakemberhez.

Az árpa kezelése szemész szakorvos által

  • Szemész orvos írhat fel Önnek antibiotikum tartalmú szemcseppet vagy kenőcsöt, amely segíthet az árpa kezelésében.Ebben az esetben mindig kövesse a szemész által előírt alkalmazási javaslatot.
  • Abban az esetben, ha nem eredményes az árpa kezelése és pár napon alatt nem nyílik meg vagy nem szívódik fel, vagy rosszabbodnak a tünetek, esetleg befolyásolja látását a gyulladás, konzultáljon ismét szemész szakorvossal.
  • Azokban az esetekben, amikor az árpa tartóssá vagy visszatérővé válik, a szemész szakorvos műtéti kezelést, úgynevezett árpaműtétet javasolhat. Ez a folyamat általában a következőket tartalmazza:
  1. Helyi érzéstelenítés: A területet zsibbasztják a minimális kényelmetlenség biztosítása érdekében.
  2. Bemetszés és leürítés: Egy kis bemetszést kell végezni az árpa kifakadásához és a genny eltávolításához.
  3. Tisztítás: A területet alaposan megtisztítják a további fertőzések elkerülése érdekében.
  4. Utógondozás: Az eljárást követően az utógondozás elengedhetetlen a gyógyulás elősegítése és a szövődmények elkerülése érdekében.

Tekintse meg videónkat az árpa kialakulásáról

Záró gondolatok

Az árpa kellemetlen állapot lehet, de az ok megértése és a kezelés módja nagymértékben csökkentheti a kellemetlenséget. Megfelelő gondozás mellett a legtöbb árpa magától kitisztul, de fontos tisztában lenni azzal, mikor kell orvoshoz fordulni. Ha visszatérő bőrpírt tapasztal a szem környékén, ne habozzon felkeresni egy szemész szakorvost személyre szabott tanácsért.

Ha bármilyen kérdése van, vagy további információra van szüksége, forduljon hozzánk bizalommal!

Dr. Daróczi János