Kötőhártya gyulladás: Amit tudni érdemes
Kötőhártya gyulladás: Amit tudni érdemes
A kötőhártya gyulladás típusai
- Bakteriális kötőhártya-gyulladás: Okozói többnyire baktériumok, mint a Staphylococcus vagy Streptococcus fajok. Tünetei közé tartozik a sárgás-zöld váladékozás és a szemhéjak összetapadása, különösen reggelre.
- Vírusos kötőhártya gyulladás:Gyakran az adenovírusok okozzák, és gyakran jár együtt felső légúti fertőzésekkel, például megfázással. Tünetei a könnyezés, enyhe váladékozás és a szem pirossága.A vírusos kötőhártya-gyulladás a kisgyerekeknél a leggyakoribb, különösen az óvoda vagy bölcsőde közösségében szokott terjedni.
- Allergiás kötőhártya gyulladás: Allergének, például pollen, por vagy állati szőr hatására alakul ki. Jellemző tünetei a viszketés, a könnyezés és a szem pirossága.
- A krónikus szemszárazságból kifolyólag is kialakulhat kötőhártya gyulladás (ez a conjunctivitis sicca), amely kezeletlenül akár a látásélességet is veszélyeztetheti.
Kötőhártya gyulladás tünetei
Kezelési lehetőségek
Megelőzés
A kötőhártya gyulladás megelőzéséhez elengedhetetlen a megfelelő higiénia betartása. Fontos a gyakori kézmosás, és kerülni kell a szemet érő irritációt. Ne osszunk meg másokkal törölközőt, párnahuzatot, vagy sminktermékeket, hogy minimalizáljuk a fertőzés kockázatát.
Összegzés
A Prevenció Látáscentrumban kötőhártya gyulladás gyanúja esetén szemész orvosunk alaposan megvizsgálja a páciens szemét és részletesen kikérdezi a tünetekről , hogy kizárhassa a hasonló tünetekkel járó betegségeket. Előfurdulhat, hogy a szemész mintát vesz a szem váladékából ,hogy pontosan meg tudja határozni, milyen baktériumok vagy kórokozók felelősek a gyulladásért.
Figyelem!
A kontaktlencse viselés szigorúan tilos a betegség ideje alatt, a gyógyulást követően új kontaktlencsét szabad felhelyezni.
Ha bármilyen kérdése vagy aggodalma van keresse fel a Prevenció Látáscentrumot, ahol szakértő kollégáink szívesen állnak rendelkezésére.
Dr. Daróczi János